Islandia oczami Aldy Sigmundsdóttir

Mała księga dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach” to dzieło autorstwa znanej z bloga “The Iceland Weather Report” Aldy Sigmundsdóttir. To niezwykle ciekawa i zabawna książeczka o wulkanicznej wyspie na dalekiej północy i zamieszkujących ją mieszkańcach. Jest świetnym uzupełnieniem wiedzy dla wszystkich fanów krajów nordyckich, jak i przystępnym wprowadzeniem do kultury i historii tego niewielkiego kraju.

Jak przetrwać zimę na Islandii?

Zapewne większość z nas wie, że na wulkanicznej wyspie wysuniętej daleko na północ, zima jest o wiele zimniejsza niż na naszej szerokości geograficznej. Opowieści o padającym poziomo śniegu i deszczu powstrzymały wielu admiratorów islandzkich krajobrazów. Nie są to bynajmniej legendy. Pogoda na Islandii często zmienia się kilkukrotnie w ciągu dnia, dlatego turyści muszą brać ze sobą w podróż profesjonalną ciepłą odzież, która zapewni odpowiednią ochronę nawet w duży mróz. Nie wszyscy jednak są odpowiednio przygotowani do trudnych warunków klimatycznych. Często dopiero na wyspie przekonują się, że popełnili błąd i muszą dokupywać dodatkowe kurtki, rękawiczki i porządne buty trekkingowe. Większość z nich bardzo dziwi się Islandczykom, że dobrowolnie spędzają życie w tak zimnym klimacie.

Mieszkańcy wyspy przez wieki nauczyli się, jak przetrwać w surowym klimacie. Alda Sigmundsdóttir w swojej książce pokazuje różne pomysłowe sposoby Islandczyków na zapewnienie sobie ciepła. Na pewno za ich ulubioną metodę można uznać spędzanie jak najwięcej czasu w saunie. Niestety, stało się to jedną z przyczyn wyniszczenia lasów na wyspie. Chociaż większość z nas, oglądając przepiękne zdjęcia z Islandii, nawet nie podejrzewa, że na tych zielonych pustkowiach kiedyś rosły drzewa. Ten cenny surowiec w wyniku działalności człowieka skończył się. Od tej pory drewno trzeba na Islandię sprowadzać. Z niedalekiej Norwegii transportowane są nie tylko deski, ale nawet całe domy lub ich części.

Dziwne i zabawne tradycje Islandczyków

Jeśli chcemy dowiedzieć się prawdy o odległej od nas kulturze najlepiej zasięgnąć informacji u rodowitego mieszkańca danego kraju. Alda Sigmundsdóttir prowadzi popularny blog o nazwie “The Iceland Weather Report”, która nawiązuje do niezwykle zmiennej islandzkiej pogody. W swojej “Małej księdze dawnych Islandczyków. O zwyczajach, tradycjach i przesądach” skupia się na najciekawszych i przede wszystkim zabawnych zachowaniach swoich rodaków. Opowiada w niej swoim czytelnikom o takich rzeczach jak “patyczki czuwania” i zwyczaju “bogowania przez okno”.

Książka zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com